CAT

Les conferències comptaran amb servei de traducció simultània

 

Dimarts 28 de novembre

Aula Magna de la Universitat de Barcelona

18’30-19’00:       Recollida d’acreditacions

19’00-19’20:       Benvinguda

  • Maite Vilalta, Vicerectora d’Igualtat i Acció Social, Universitat de Barcelona
  • Xavier López, director de la Fundació Solidaritat UB
  • Jordi Guixé, director de l’Observatori Europeu de Memòries

19’20-19’45:       Obertura

Presentat per Rosa Vergés, directora, realitzadora i guionista

19’45:                  Recepció


Dimecres 29 de novembre

Aula Magna de la Universitat de Barcelona

09’30-11’00:       1ª Sessió: Lleis, polítiques i memòries d’Europa

Presenta i modera: Oriol López, EUROM

  • Uladzislau Belavusau, Investigador Senior a l’Asser Institute – University of Amsterdam, i Investigador principal al projecte MELA
  • Maria Mälksoo, Professora de la Brussels School of International Studies de la Universitat de Kent
  • Georges Mink, Director de recerca de l’Institut des Sciences Sociales et du Politique (CNRS), Université de Paris X, Nanterre

 

11’00-11’30:       Coffee-Break

 

11’30-13’00:       2ª Sessió: Memòria i patrimoni. (I)

Presenta i modera: Jordi Guixé, EUROM

 

13’00-14’00        3ª Sessió: Memòria i patrimoni: els arxius (II)

Presenta i modera: Raül Aguilar, Arxivers sense Fronteres

 

15’30-17’00:       4ª Sessió: Lleis, polítiques i passat a Espanya i Catalunya (I)

Presenta i modera Margalida Capellà, Professora de Dret international públic i relacions internacional, Universitat de les Illes Balears

 

17’00-17’30:       Coffee-Break

 

17’30-19’00:       5ª Sessió: Lleis, polítiques i passat a Espanya i Catalunya (II)

Presenta i modera: Montserrat Armengou, periodista


Dijous 30 de novembre

Aula Magna de la Universitat de Barcelona

09’30-11’30:       6ª Sessió: Memòria i transmissió

Presenta i modera: Marina Vinyes

  • Pel·lícules i documentals: Magí Crusells, Profesor de Història Contemporània i Cine, Universidad de Barcelona
  • Performances a l’espai públic: Imma Prieto, Professora d’Art contemporani i nous mitjans, ERAM-UdG
  • Literatura: Jordi Gràcia, Catedràtic de Literatura espanyola, Universitat de Barcelona
  • Noves Tecnologies: Matilde Eiroa, Professora d’Història Contemporània, Universitat Carlos III

 

11’30-12’00:       Coffee Break

 

12’00-13’30:       7ª Sessió: La travessa del desert. Les entitats en la darrera dècada.

Presenta i modera: David González, Universitat de Barcelona

 

15’15-17’15:          8ª Sessió:  Enfocaments emergents
Sessió coordinada per Memorias en Red (MeR)

Eix 1: Llei i passat
Sala Ramón y Cajal
Relatora Maria Chiara Bianchini, Memorias en Red

  • Fytili, Magda «Las políticas de reparación como despolitización de la memoria: análisis de la Ley 1863/1989. A propósito de la anulación de las repercusiones de la Guerra Civil y de la Ley 52/2007 de la Memoria Histórica»
  • Sütçüoğlu, Bilgen and Ebru İlter Akarçay «Boding Well for the Next Ten Years?: Learning from the Experiences of Victims’ Associations in Spain»
  • Calandre, Cristina «La ley de la memória histórica no cumple con el Dr. Luis Calandre Ibáñez»
  • Gabarda, Vicent i Ricard Camil Torres «Los efectos nocivos de la aplicación de la ley de memoria histórica en el país valenciano»
  • Ménendez, Francesc Xavier «El marc legislatiu de memòria democràtica a Catalunya. Balanç i valoració»
  • Ban, Marina «Building the Illiberal State Using the Memory of Communism: the Case of Hungary»
  • Rocchi, Luciana «La longue durée d’une expérience italienne, liée aux politiques de la mémoire de l’Espagne»

Eix 2: Memòria i transmissió
Sala de Professors de la Facultat de Filologia
Relatora Marije Hristova, Memorias en Red

  • Olaziregi, Mari Jose «A vueltas con la madre patria»
  • Retegi, Olatz y Xabier Urmeneta «Mapa de las acciones sobre memoria histórica en Gipuzkoa»
  • Arroita, Izaro y Mikel Ayerbe «La transmisión de una memoria crítica en la obra de Ramon Saizarbitoria»
  • Pérez, Pío y Gurutze Lasa «La literatura como memoria y convivencia en las aulas de secundaria»
  • Barra, Jordi «Cartografía histórica 2007-2017. (El atlas como indicador memorialístico)»
  • Camí-Vela, Maria «Summoning the ghosts: Images, sites and politics of memory in Catalan documentary The Great Flight (2015) by Carolina Astudillo»
  • Prudor, Anélie «Complexe mémoriel et Maison des mémoires. Enjeux des mises en scène différenciées des mémoires de l’exil républicain espagnol en France»

 

17’15-17’30:       Coffee Break

 

17’30-19’0:         9ª Sessió: Despertars (I). La gestió pública de la memòria als governs autonòmics

Presenta i modera: Javier Tébar, Universitat de Barcelona

 

19’00-20’00:       10ª Sessió: Despertars (II). La gestió pública de la memòria a les ciutats (TBC)
Presenta i modera: Fernando Hernández Holgado, Universidad Complutense de Madrid

  • Madrid: Txema Urkijo, Responsable de Memòria de l’Oficina de Drets Humans i Memòria de l’Ajuntament de Madrid
  • Barcelona: Ricard Vinyes, Comissionat de Programes de Memòria de l’Ajuntament de Barcelona

 

20’00-20’15:       Clausura


 VERSIÓ PER IMPRIMIR